14 października 2020

Cyberatak sparaliżował jedną z londyńskich dzielnic – obywatele odcięci od usług publicznych

Władze dzielnicy Hackney w Londynie poinformowały, że padły ofiarą cyberataku. W konsekwencji mieszkańcy nie mają dostępu do świadczonych przez urząd usług.

Zaatakowaną instytucją jest Rada Dzielnicy Hackney w Londynie, która sama poinformowała o incydencie. Urząd nie udzielił informacji na temat natury ataku, w związku z czym trudno oszacować jego potencjalne konsekwencje. W skrajnym przypadku mogło dojść do wycieku danych osobowych mieszkańców, choć oficjalny komunikat milczy na ten temat.

Na skutek incydentu pojawiły się jednak poważne problemy z dostępem do świadczonych przez urząd usług publicznych. Utrudniony jest także kontakt telefoniczny z urzędem. Nie wiadomo ile potrwa paraliż, choć władze dzielnicy zapewniają, że robią wszystko co mogą, by jak najszybciej przywrócić poprawne funkcjonowanie systemów.

Miasta – łakomy kąsek dla cyberprzestępców

Incydent w Londynie nie jest pierwszym przypadkiem, kiedy cyberprzestępcy zdecydowali się na atak wymierzony przeciwko organom publicznym na szczeblu lokalnym. Zdarzały się w końcu przypadki, kiedy na skutek ataku ransomware sparaliżowane zostały całe miasta. Co więcej, liczba tego typu incydentów z roku na rok rośnie, a ofiarami padają zarówno urzędy w małych miasteczkach, jak i wielkie metropolie, takie jak chociażby Nowy Orlean, zaatakowany przez hakerów pod koniec zeszłego roku. W Polsce takie sytuacje również mają miejsce.

Wiele wskazuje na to, że liczba cyberataków wymierzonych przeciwko władzom lokalnym będzie przez cały czas rosła. Wynika to z faktu, że administracja publiczna jest dla cyberprzestępców łatwym celem. Władze miast mają dostęp do cennych zasobów, w tym danych osobowych, oraz świadczą wiele usług kluczowych z perspektywy zarówno lokalnej społeczności, jak i generalnie funkcjonowania państwa. Jednocześnie ze względu na ograniczony budżet stosowane przez nie ograniczenia są często nieadekwatne do realnych potrzeb. Kombinacja tych dwóch czynników sprawia, że są dla przestępców łatwym łupem.

Autorem tekstu jest Arkadiusz Bała

Piotr Zielaskiewicz
senior product manager STORMSHIELD

Masz pytania?
Skontaktuj się ze mną:
zielaskiewicz.p@dagma.pl
32 259 11 38