5 sierpnia 2019

"Jest to dla nas nieoceniona pomoc, która znacznie usprawnia bieżącą administrację" - Case Study - Starostwo Powiatowe w Piasecznie

Skuteczna realizacja zadań administracji publicznej w prężnie rozwijającej się jednostce samorządu terytorialnego wymaga odpowiedniego zaplecza informatycznego. W przypadku Starostwa Powiatowego w Piasecznie składa się na nie skomplikowana sieć złożona z około 300 stanowisk w 8 lokalizacjach. Od 2019 roku za bezpieczeństwo infrastruktury odpowiadają rozwiązania Stormshield.

O korzyściach związanych z ich wprowadzeniem opowiada Mariusz Wawrzeń, Kierownik Biura Informatyki.

Kraj: Polska
Sektor: Administracja publiczna

PRODUKT Z CERTYFIKACJAMI UNII EUROPEJSKIEJ I NATO

Początkowo do pomysłu zmiany wykorzystywanego rozwiązania UTM podchodziliśmy bardzo ostrożnie. Chcieliśmy uniknąć drastycznych zmian wewnątrz naszej infrastruktury oraz związanych z tym potencjalnych problemów w funkcjonowaniu urzędu. Niestety w chwili wygaśnięcia licencji na stosowany przez nas dotychczas produkt okazało się, że nie mamy możliwości jej przedłużenia, w związku z czym zakup nowego urządzenia UTM okazał się koniecznością. Po przeanalizowaniu oferty różnych producentów wybór padł na rozwiązanie firmy Stormshield. Przesądziły renoma marki oraz fakt, że mamy tu do czynienia z produktem w pełni europejskim, certyfikowanym przez takie instytucje jak Unia Europejska i NATO. Jest to dla nas istotna gwarancja bezpieczeństwa.

Nasza sieć składa się z 300 stanowisk w 8 lokalizacjach, spiętych ze sobą za pomocą tuneli VPN. Zarządzanie tak rozbudowaną infrastrukturą samo w sobie stanowi duże wyzwanie, w związku z czym bardzo chwalimy sobie przejrzysty i w pełni spolszczony interfejs konsoli Stormshield, który nam to zadanie ułatwia.

Mariusz Wawrzeń
Kierownik Biura Informatyki

BEZBOLESNA MIGRACJA

Jednym z głównych priorytetów podczas migracji była dla nas możliwość przeniesienia starej konfiguracji, tak aby zachować ciągłość funkcjonowania pozostałych elementów infrastruktury. Cel ten udało się zrealizować praktycznie w 100 procentach. Cała procedura wdrożenia trwała około tygodnia i została przeprowadzona na miejscu przez sprzedawcę, od którego zakupiliśmy produkt. Przeniesienie konfiguracji na nowe rozwiązanie odbyło się bezproblemowo. Cała infrastruktura wróciła do normalnego funkcjonowania praktycznie od razu po uruchomieniu firewalla. W toku dalszej optymalizacji udało się nam nawet wyeliminować jedno z urządzeń, wykorzystywane dotychczas do tworzenia dodatkowych połączeń VPN – jego rolę przejął UTM Stormshield.

ŁATWIEJSZE ZARZĄDZANIE

Nasza sieć składa się z 300 stanowisk w 8 lokalizacjach, spiętych ze sobą za pomocą tuneli VPN. Zarządzanie tak rozbudowaną infrastrukturą samo w sobie stanowi duże wyzwanie, w związku z czym bardzo chwalimy sobie przejrzysty i w pełni spolszczony interfejs konsoli Stormshield, który nam to zadanie ułatwia. Z jednego miejsca mamy podgląd wszystkich interesujących nas informacji na temat stanu sieci oraz dostęp do najważniejszych funkcji urządzenia. Jest to dla nas nieoceniona pomoc, która znacznie usprawnia bieżącą administrację. Podobnie nie wyobrażamy sobie dzisiaj funkcjonowania bez wbudowanego audytu podatności, który pozwala nam szybko wykrywać i eliminować problemy wewnątrz sieci, zanim staną się źródłem poważnych szkód.

Przeniesienie konfiguracji na nowe rozwiązanie odbyło się bezproblemowo. Cała infrastruktura wróciła do normalnego funkcjonowania praktycznie od razu po uruchomieniu firewalla. W toku dalszej optymalizacji udało się nam nawet wyeliminować jedno z urządzeń, wykorzystywane dotychczas do tworzenia dodatkowych połączeń VPN – jego rolę przejął UTM Stormshield

Mariusz Wawrzeń
Kierownik Biura Informatyki

WYGRAŁY NIEZAWODNOŚĆ I OSZCZĘDNOŚCI

Nowy firewall całkowicie spełnił nasze oczekiwania. Wszystko działa bez najmniejszego zarzutu, w związku z czym oszczędziliśmy mnóstwo czasu i nerwów potrzebnych na kontakt z pomocą techniczną. Wszystkie te zalety skłoniły nas do tego by pójść za ciosem i dokonać dalszej modernizacji infrastruktury, również w oparciu o rozwiązania Stormshield. Jestem spokojny, że sprostają naszym wymaganiom i zapewnią nie tylko bezpieczeństwo, ale również niezawodne działanie całej, ciągle rozbudowywanej sieci.

Pobierz jako PDF

Dowiedz się więcej o rozwiązaniach:

Piotr Zielaskiewicz
senior product manager STORMSHIELD

Masz pytania?
Skontaktuj się ze mną:
zielaskiewicz.p@dagma.pl
32 259 11 38