Filtruj:
Wyszukaj:
Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że nie znający zasad bezpiecznego korzystania z komputera czy poczty służbowej pracownicy mogą stanowić prawdziwe zagrożenie dla bezpieczeństwa zasobów firmowych. Ekspert z firmy STORMSHIELD przedstawia trzy typy pracowników, którzy mogą przyczynić się do ataku na infrastrukturę IT i stanowić ryzyko utraty danych firmowych.
Hasło nie jest niczym nowym. Istnieje od stuleci. Na długo przed Facebookiem i bankowością online, które żądają podczas logowania podania hasła, armia rzymska już używała haseł, aby przekazywać ważne komunikaty wojskowe pomiędzy różnymi oddziałami. Zatem już od dawna pozyskanie hasła umożliwiało dostęp do ważnych informacji. Nie inaczej jest dzisiaj. Ekspert z firmy STORMSHIELD radzi jak dbać o bezpieczeństwo haseł i sugeruje wymieniać je jak szczoteczki – raz na 3 miesiące.
Eksperci z firmy STORMSHIELD ostrzegają przez złośliwym oprogramowaniem o nazwie Adylkuzz, które wykorzystuje podczas ataku tę samą lukę w systemie Windows, z której korzysta zagrożenie WannaCry. Złośliwy plik Adylkuzz służy do pozyskiwania kryptowaluty Monero, a skala tego ataku może być nawet większa niż WannaCry.
Według najnowszego raportu The Cyber Security Breaches Survey 2017 prawie połowa firm w Wielkiej Brytanii doświadczyła incydentu bezpieczeństwa w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wyniki ankiety pokazują również, że przedsiębiorstwa przetwarzające dane osobowe były bardziej narażone na atak. W świetle mającego wejść w przyszłym roku Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), naruszenie danych może kosztować firmę nawet 20 milinów euro, dlatego ekspert bezpieczeństwa z firmy STORMSHIELD radzi jak uchronić firmę przed wyciekiem ważnych danych.
Problem zagrożeń komputerowych oraz ataków hakerskich dotyka firmy niezależnie od ich wielkości. Obecnie coraz częściej nawet niewielkie firmy profesjonalizują zabezpieczenia swoich sieci firmowych. Część z nich takie działanie rozpoczyna od zamiany routera na urządzenie typu NextGeneration firewall lub UTM. Takie urządzenie, prócz oczywistej funkcji udostępniania Internetu pracownikom firmy, pozwala na dokładne zabezpieczenie dostępu do sieci firmowej i danych w niej zgromadzonych. Umożliwia również precyzyjne określenie, do jakich stron internetowych czy aplikacji, dany pracownik ma mieć dostęp w godzinach pracy. UTM to również ochrona dla pracowników, łączących się z firmą zdalnie podczas delegacji czy realizacji pracy typu home office.
Nowe modele SN160W, SN160, SN210W, SN210 i SN310 z jeszcze lepszymi parametrami technicznymi w stosunku do ich poprzedników (SN150, SN200, SN300) poszerzyły dotychczasową ofertę STORMSHIELD.
Co wybrać - system antywirusowy i firewall, a może rozwiązania UTM lub next generation firewall – wielu dyrektorów finansowych zastanawia się czy wydatki na systemy zabezpieczające ich sieci teleinformatyczne i firmowe dane są naprawdę uzasadnione. W podjęciu stosownej decyzji może pomóc prosty rachunek ekonomiczny, uwzględniający ewentualne koszty, związany z zażegnaniem skutków ataków i przyrównaniu ich do kosztu zakupu rozwiązań ochronnych. W szacowaniu wydatków jakie firma ponosi po ataku na swoją sieć firmową może pomóc badanie IBM i Ponemon Institute, według którego koszt incydentu bezpieczeństwa może sięgnąć nawet 3,79 miliona dolarów.
Według opublikowanego przez Komisję Europejską indeksu gospodarki i społeczeństwa cyfrowego (DESI), tylko 44 procent Polaków posiada podstawowe umiejętności cyfrowe, takie jak: korzystanie z narzędzi biurowych, poczty elektronicznej czy komunikatorów internetowych. Skoro tylu Polaków nie wie jak poprawnie korzystać z komputera, równie prawdopodobne jest, że Polacy nie wiedzą, jak bezpiecznie korzystać ze sprzętu firmowego. To z kolei realne zagrożenie dla bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych polskich firm. Nie bez przyczyny od lat, w obiegowej opinii administratorów sieci, to właśnie pracownicy są najsłabszym ogniwem ochrony przed atakami wymierzonym w infrastrukturę firmową
Według badań firmy Gemius, aż 93 procent pracowników korzysta w czasie pracy z Internetu w celach prywatnych. Najczęściej w godzinach pracy Polacy odwiedzają w Internecie serwisy społecznościowe, robią w sieci zakupy, a nawet płacą swoje prywatne rachunki. Takie zachowania to dla firmy nie tylko realne straty, ale także wzrost ryzyka zainfekowania sieci firmowej, a nawet utraty kluczowych danych firmowych. Według ekspertów z firmy STORMSHIELD, producenta rozwiązań UTM do kompleksowej ochrony sieci firmowej, samo wprowadzenie odpowiednich zapisów do regulaminu pracy lub rozmowy dyscyplinujące mogą na niewiele się zdać. Konieczne jest posiłkowanie się rozwiązaniami monitorującymi aktywność pracowników w sieci firmowej.
Firma STORMSHIELD, producent rozwiązań klasy Unified Threat Management (UTM), wprowadziła do swoich rozwiązań funkcję sandboxingu w chmurze. Funkcjonalność nosi nazwę Breach Fighter i pozwala na analizę podejrzanych plików w odizolowanym środowisku, poza siecią firmową. Sama funkcja stanowi również rodzaj systemu wczesnego ostrzegania o nowych, rozprzestrzeniających się w danej chwili zagrożeniach i atakach. Wszystko dlatego, że informacja o tym czy przeanalizowany plik jest bezpieczny, czy też stanowi zagrożenie dla sieci firmowej, trafia do wszystkich urządzeń UTM firmy STORMSHIELD, które mają aktywną wspomnianą funkcję.